Tynki gipsowe w naszych domach

tynki cementowo-wapienne Kraków

Zabierając się za wykończenie świeżo postawionego domu nie można zapomnieć o wspaniałym materiale wykończeniowym jakim jest tynk gipsowy. Warto jednak pamiętać, że tynki takie można stosować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Gips, czyli siarczan wapnia jest naturalnym, zdrowym składnikiem, który często jest wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju mieszanek do wykończenia ścian.

Tynki gipsowe nadają się do użycia na wszelkiego rodzaju podłoża – jedynym warunkiem jest odpowiednia nośność ścian. Tynk gipsowy działa jak bufor – chłonie wilgoć gdy w pomieszczeniu jest jej za dużo i oddaje ją gdy pomieszczenie jest zbyt mało wilgotne. Z tego względu tynki gipsowe nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o bardzo dużej i długo utrzymującej się wilgotności powietrza. Tynki gipsowe mają szereg zalet. Po pierwsze nanosi się je szybko i tylko jedną warstwą, dzięki temu w ciągu jednego dnia można wykończyć bardzo duże powierzchnie.

Ich powierzchnia jest bardzo gładka, więc nie musimy dodatkowo wykańczać ścian gładzią. Ze względu na swoje umiejętności regulowania poziomu wilgoci w pomieszczeniach poprawiają mikroklimat w pomieszczeniach. Ponadto nadają się one do dekoracyjnego fakturowania dzięki czemu można stworzyć ciekawe efekty na ścianach. Właściwie jedyną ich wadą jest to, że są mniej wytrzymałe niż tynki na bazie cementu. Z tego też powodu nie zaleca się ich stosowania w pomieszczeniach narażonych na uszkodzenia, czyli w warsztatach i garażach. Ze względu na szereg korzyści jakie niesie za sobą zastosowanie tynków gipsowych odchodzi się już od stosowania innych rodzajów wykończeń. Głównym powodem są oczywiście koszta. Użycie tynku gipsowego generuje znacznie mniejsze koszta niż użycie innego rodzaju tynku, który niejednokrotnie należy zaszpachlować gładzią gipsową.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>